Danas je: petak, 19. septembar 2014

ZAGREB

Saborna crkva Preobraženja Gospodnjeg iz 1794. godine. obnovljena 1886.g. Ikonostas je slikao rumunski slikar Epimanondas Bučevski 1833. g.Crkva je obnavljana 1884.g. po projektu poznatog arhitekte Hermana Bolea.

U toku poslednjih desetak godina obnova je trajala u postavljanju bakarnog krova, čišćenje fasade, uvođenje podnog grijanja, priprema zidova za fresko oslikavanje. U oltarskom delu freske je slikao akademski slikar Dragomir Jašović iz Beograda, a ostali deo je oslikao akademski slikar Nikolaj Muhin Andrejević. Crkva je svečano osvećena na Preobraženje, 19./6.avgusta 2007. godine. Sve radove finansirala je Crkvena opština Zagrebačka iz svojih sredstava.

U Bogovićevoj br. 7 nalazi se Srpska pravoslavna opšta gimnazija Kantakuzina sa pravom javnosti. Celokupnu obnovu zgrade finansirala je SPCO Zagrebačka. Ove 2007. godine počela je sa trećom klasom učenika, svega 36 đaka. U toj zgradi nalazi se i Knjižara « PROFIL» pod kirijom. Sve adaptacije finasirala je SPCO Zagreb.

U Preobraženskoj broj 2 smeštena je Biblioteka SPC u Zagrebu. Uređenje i opremu finansirala je SPCO Zagreb. Tu je smešten i «GOSPODAR» crkvena firma za održavanje crkvenih zgrada.

U Preradovićevoj –Cvetni trg, Br. 5 nalaze se crkveni stanovi, a zgrada KINO ZAGREB, nacionalizovana je i vodi se sudski spor po pitanju prava vlasništva. Tu je i Knjižara Zagrebačkog SKD Prosvjeta po kirijom.

Kapela Svetog apostola Petra i Pavla na zagrebačkom groblju Mirogoj, zidana 1891.g. zadužbina Judite pl. Kukulj od Limobrana, zidana po projektu Hermana Bole-a, ikonostas je slikao profesor Bauer iz Obrtne škole.Crkvena opština zagrebačka izvršila je obnovu krova sa novim bakarnim limom i novi pozlaćeni krst u svemu identičan kao što je bio prvi krst, koji se sada nalazi u Muzeju SPC u Zagrebu.


Ruska kapela na groblju Mirogoja posvećena Vaskrsenju Hristovom ,uzidana u Vladimirsko-Suzdaljskom stilu sagrađena 1928. godine od utemeljitelja F.A.Vjatkina (vidi:Tatjana Puškadija-Ribkin, Emigranti iz Rusije, u znanstvenom i kulturnom životu Zagreba, Prosvjeta,Zagreb,2006. ).

Pravoslavna Mitropolija Eparhije Zagrebačke u ulici Prilaz Đure Deželić 4.zidana po projektu Kune Vajdmana 1886. – 1887. g.( vidi: Đurđica Cvitanović, arhitekta Kuno Vajdman, Zagreb,1969, str.86- 87; 136 – 137 . ). Minirana 11. aprila 1992. godine po naređenju vrhovnika.Obnovljena sredstvima Eparhijskog upravnog odbora u Zagrebu.

Tu je sada Kanadska ambasada pod kirijom, a sedište Mitropolije je sada u Ilici br.7/2. Crkvena opština Zagrebačka, Muzej SPC, Arhiv i Biblioteka od istorijskog značaja.

U Preradovićevoj 18 « Privrednikov dom « SPCO Zagreb uložila je velika sredstva za adaptaciju, gde se okupljaju vernici i Privrednikovi članovi.

ZRINjSKA

Crkva svetog Ilije iz 1777.g. (Zrinska kod Malog Grđevca vidi: GLAS,1o7-108. str.21. i GLAS br.131 – 133. str.27- Grubišno Polje,: Kapela u Zrinjskoj osvećena 20.septembra 1990.)Izveštaj pripremio
+ Mitropolt Zagrebačko-Ljubljanski Jovan
argaiv1064