Danas je: utorak, 23. septembar 2014

GRUBIŠNO POLjE

Crkva Svetog velikomučenika Georgija zidana je 1775. godine. Veliki barokni ikonostas oštećen je delimično, jer su za vreme NDH-a u crkvi držali konje. Obnavljana je u vreme jugoslovenske komunističke vladavine.

U toku rata 1991-1995. godine u velikoj meri devastirana, parohijski dom uzurpiran od izbeglica iz Bosne. Dolaskom mladog sveštenika oca Branislava Todorića parohijski dom je oslobođen, započela je obnova krovišta, zvonika i unutrašnje uređenje hrama kako bi se osposobio za bogosluženje, a parohijski dom za stanovanje. Veliki deo sredstava finansirao je Eparhijski upravni odbor iz Zagreba, a jedan deo je finansiralo Ministarsto Kulture iz Zagreba. Crkva je upisana u registar kulturne baštine. Od radova predstoji drenaža temelja hrama.

GROBLjE u Grubišnom Polju u groblju je bila kapela posvećena Caru Konstantinu i Jeleni, koja je u toku Drugog svetskog rata srušena od hrvatskih ekstremista.

FOTOGRAFIJE:
Hram Sv. Velikomučenika Georgija
unutrašnjost hrama parohijski dom


GUDOVAC

Mesto kod Bjelovara filijalna crkva posvećena svetim apostolima Petru i Pavlu, sazidana u vizantijskom stilu 1724. godine. Ikonostas je slikao Jovan Četirević Grabovan 1780. godine.U poslednjem ratu 1991-1995. godine crkva je veoma oštećena, jer su tragači zlata kopali do temelja sa severne i istočne strane, pa je vlaga ugrozila statiku hrama.

Dvanaest ikona odnela su nepoznata lica, a jedan deo ikonosatasa prenet je u Bjelovar u crkvu Svete Trojice. Ikone treba hitno konzervirati. Uprava parohije održavala je hram i vršila popravke, a ratnim događanjima crkva je u velikoj meri propadala. Potrebna je temeljna zaštita konzervatora.

Spomen groblje poklanih nedužnih Srba 195 na broju od ustaša iz Gudovca 28. aprila 1941. godine oskrnavljeno i skoro uništeno u vremenu 1991-1995. godine do danas stoji neuređeno. Pored svoje spomeničke vrednosti Ministarstvo kulture u Zagrebu nije upisalo ovu crkvu svetih apostola Petra i Pavla u Gudovcu u Registar kulturne baštine.

Izveštaj pripremio
+ Mitropolt Zagrebačko-Ljubljanski Jovan
argaiv1296